Merhabalar arkadaşlar, sizlere bugün bu zamana kadar edindiğim bilgiler ve deneyimler sayesinde her wordpress site tasarımcısının bilmesini gerektiğini düşündüğüm eklentilerden bahsedeceğim. Zaten bir wordpress kullanıcı iseniz paylaşmış olduğum bu eklentilerin bazılarını kullanıyor olmalısınız. O zaman başlayalım;

 1. SEO eklentisi; Yoast veya All in One SEO çoğu wordpress kullanıcısının kulladığı seo eklentileri bunlardır benim önerim yoast yana olacaktır.
 2. Cache Eklentisi; WP Fastest Cache gayet basit bir cache eklentisidir. Hemde yayıncısı Türktür.  Diğer alternatifler olarak WP Super Cache ve Litespeed Cache eklentilerini önerebilirim.
 3. Poup Eklentisi; Poup maker çoğu wordpress kullanıcısının kullandığı ücretsiz bir pop-up eklentisidir.
 4. Tema Türkçeleştirme Eklentisi; Loco Çeviri eklentisi ile wordpress temanızı kolay bir şekilde Türkçeleştirebilirsiniz.
 5. Slider Eklentisi; Slider Revolution eklentisi ile istediğiniz her sayfaya sliderlarınızı ekleyebilir üstünde düzenleme yapabilirsiniz gayet kullanışlı bir eklentidir.
 6. İletişim Eklentisi; Contact Form 7 eklentisi ile formlarınızı kolay bir şekilde oluşturabilirsiniz. Alternatif ve gelişmiş olarak ise Ninja Forms öneririm.
 7. Composer Eklentileri; Visual Composer, KingComposer temanıza uyumlu composer eklentisi ile sitenizi rahat bir şekilde kod gerektirmeden düzenleyebilirsiniz.
 8. Grid Eklentisi;Essential Grid bu eklenti ile wordpress temanız grid yoksa veya beğenmiyorsanız alternatif olarak bu eklentiyi kullanabilirsiniz gayet kullanışlı ve detaylı bir eklentidir.
 9. Resim Sıkıştırma Eklentisi; Wp Smush bu eklenti ile web sitenizde bulunan resimleri belli bir oranda sıkıştırabilir optimize edebilirsiniz.
 10. URL değiştirme eklentisi; Permalink bu eklenti ile değiştiremediğiniz tüm url adreslerini değiştirebilirsiniz.
 11. Tüm Sitedeki Link Çıkışlarını No follow yapma Eklentisi; External Link bu eklenti ile sitenizdeki tüm link çıkışlarını veya belli başlı yerdeki link çıkışlarını no follow olarak otomatik çevirebilirsiniz. Dofollow olması istediğiniz linkin başına rel=”follow” yazdığınızda dofollow şeklinde kalacaktır.
 12. Yazar linki değiştirme eklentisi; Edit author slug Bu eklenti ile author yazar link yapısını değiştirebilirsiniz.
 13. Tablo Oluşturma Eklentisi; Table Press bu eklenti ile exel gibi tablolar oluşturabilirsiniz.
 14. Push Bildirim Eklentisi; One Signal
 15. URL Yönlendirme Eklentisi; Simple 301 Redirect bu eklenti sayesinde wp adminden url yönlendirmelerinizi yapabilirsiniz.
 16. Kullanıcı Resmi Değiştirme; WP User Avatar Bu eklenti sayesinde başka bir yere üye olmadan direk kullanıcı ayarlarından kullanıcı resmini değiştirebilirsiniz.
 17. İçerik Başlıkları Eklentisi; Table of Contents Plus Bu eklenti ile detaylı içerikler oluşturabilir içeriğiniz hakkında başlıklar oluşturabilirsiniz.
 18. Responsive Telefon Et Butonu; Really Simple Click To Call Bu eklenti ile Mobilde “Telefon Et” Butonu sayfanın en altında gözükür.
 19. WhatsApp me; Mobil WhatsApp eklentisi bu sayede mobilden giriş yapanlar size mesaj gönderebilirler.
 20. CPU Kullanım Oranı Gösterme; P3 (Plugin Performance Profiler) Bu eklenti sayesinde WordPress sitenizi CPU oranı fazla ise hangi eklentinin ne kadar CPU kullandığını bu eklenti sayesinde görebilirsiniz.
 21. Sidebar Eklentisi; Custom Sidebar eklentisi ile sayfa, yazı ve kategoriler için ayrı ayrı sidebar oluşturabilirsiniz.
 22. Sayfa, Yazı Çoğaltma Eklentisi; Duplicate Post bu ekenti sayesinde sayfalarınızın veya yazırınızın kopyasını kolay bir şekilde oluşturabilirsiniz.

WordPress Güvenlik Eklentileri:

 1. Gizlilik Eklentisi; WP Hide bu eklenti ile wordpress ve tema ismi kaynaktaki kodları değiştirebilirsiniz ayrıca wp-admin, wp-login.php değiştrebilirsiniz.
 2. Basit Güvenlik Eklentisi; Limit Login Attempts bu eklenti ile girişte 3 den fazla giriş yapan ipleri engelleyebilir aynı zamanda giriş denemelerini mail adresinize bilgi olarak gönderebilirsiniz.
 3. Sadece WP-admin değiştirme Eklentisi; WPS Hide Login
 4. Bakım modu eklentisi; Wp maintenance Bu eklenti ile sitenizi bakım moduna alabilirsiniz. Bu sayede ziyaretçiler web sitenizi siz bakım modunu kapatmadan göremezler.

 

Eğer eksikler olduğunu düşünüyorsanız, paylaşırsanız hep beraber listeyi geliştirebiliriz.

 

www.adraergun.com, adraergun.com, ardaergun, adraergun, arda ergun, adra ergun, adra.ergun, web tasarım, grafik tasarım, seo, adwords.