Sizlere bu yazımızda markanız için SEO çalışması mı yoksa AdWords reklamlarını mı tercih etmeniz gerektiği hakkında bilgiler vereceğim. Öncelikle SEO ve AdWords reklamları hakkında detaylı bilgi edinmek istiyorsanız ilgili sayfalarımızdan bilgi edinip bu makaleyi okumanız daha doğru olacaktır. Şimdi dönelim konumuzu bir markanız var ve SEO ile AdWords reklamları arasında kaldınız. Hangisine bütçe ayırmalıyım diye düşünüyorsunuz.

Aslında burada doğru olan hedeflerinize ve işletmenize göre yatırım yapmanız. Peki Neden? yeni bir işletme iseniz SEO çalışmasına bütçe ayırmanız pek doğru olmayacaktır. Çünkü SEO çalışması minimum 3 ile 6 ay arası yapılan çalışmalar sonucunda verim alınmaktadır. AdWords reklamlarında ise para yatırmaya başladığınız an reklamlarınız ort. 1 gün sonrasında gösterilmeye başlanır. Reklamlarınız yayınlandıktan sonra ziyaretçiler  web sitenize ulaşmaya başlar. Lakin şunu unutmamalısınız AdWords reklamlarına para vermeyi kestiğiniz an piyasadan kaybolursunuz. Bu yüzden burada SEO işin içine giriyor SEO çalışmasını 6 ay bile yaptırmış olsanız reklam vermediğiniz halde ziyaretçiler sizi anahtar kelimeler üzerinde araştırma yaparak markanıza ulaşabilir. Yani burada şöyle bir tespit yapmak daha doğru olacaktır.

Yeni bir işletme için bir yıldan az olanlar için sadece AdWords reklamları önerilebilir.

Orta ve büyük ölçekli işletmeler bir yıldan fazla olanlar için Adwords ve SEO çalışması önerilebilir.

Ama en doğrusu yenide olsa eskide olsa SEO ve AdWords reklamlarına da bütçe ayrılmasıdır. Misal 3 TL adwords ayırıyorsanız 2 TL de SEO ayırmalısınız.

Sadece AdWords reklamları vermeyi tercih eden markalar için detaylı bilgiler vermek istiyorum. SEO çalışması yaptırmayıp sadece AdWords reklamları vermeyi tercih edecekseniz en azından sitenizi Arama motorlarına göre optimizasyon edilsin. Peki Neden? Adwords reklamlarında anahtar kelimelerinizi yayınlarken kalite puanı ölçer bu kalite puanı reklam performansı ve reklam bütçelerinizi doğrudan etkiler. Arama motorlarına göre optimizasyon edilmiş bir web sitesi reklam bakımından daha çok verim alır, ve daha az bütçe öderseniz. Zaten AdWords ve SEO birbiriyle alakalıdır bunu unutmayın.

Hemen sizde Dijital ajanstan teklif almak istiyorsanız direkt iletişime geçebilirsiniz.

 

www.adraergun.com, adraergun.com, ardaergun, adraergun, arda ergun, adra ergun, adra.ergun, web tasarım, grafik tasarım, seo, adwords.