Backlink Nedir; Backlink bir siteden farklı bir siteye verilmiş olan bağlantı türüne verilen isime backlink denir. Backlink’in Türkçe çevirisi bağlantı anlamına gelmektedir. Backlinler SEO çalışmaları için çok önemlidir. Kaliteli sitelerden gelen bağlantılar sitenizin otoritesini arttırmaya ve sıralamasını yükseltmeye yardımcı olur, bu yüzden backlink ile yükselmek istenen siteler kaliteli sitelerden backlink almaya çalışırlar.

Backlink Nasıl Verilir?

Backlink vermek için  html kodlarında <a href=”siteniz.com”>kelime</a> kodu eklenir. Bu sayede istediğiniz bir siteye backlink verebilir veya alabilirsiniz.

Nofollow Nedir?

Nofollow backlink koduna eklenen bir etikettir. Bu etiket arama motorları için önemlidir. Nofollow etiketi ile arama motorlarına giden bağlantıya referans olmadığınızı belirtmiş olursunuz, bu sayede site otoriteniz karşı tarafa yansımayacaktır. Nofollow link vermek zararlı değil aksine otoriter sitelere verdiğinizde yararlıdır.

Nofollow Nasıl Eklenir?

Nofollow eklemek için htm kodunuza <a rel=”nofollow” href=”siteniz.com”>kelime</a> şeklinde html kodunuza ekleyebilirsiniz.

Dofollow Nedir?

Dofollow etiketini eklediğinizde link verdiğiniz siteye güvendiğinizi arama motoruna bildirmiş olursunuz. Nofollow ve Dofollow etiketleri sonradan çıktığı için güvendiğiniz siteye bağlantı verirken dofollow eklemeniz gerekmez, çünkü nofollow veya herhangi bir bağlantı etiketi olmayan bağlantıları arama motorları dofollow olarak sayacaktır.

Dofollow Nasıl Eklenir?

Dofollow’da nofollow gibi  <a rel=”dofollow” href=”siteniz.com”>kelime</a> şeklinde html kodunuza ekleyebilirsiniz.

Not: Bağlantılarına title etiketi’ de eklemenizi öneririm. <a rel=”dofollow” title=”kelime” href=”siteniz.com”>kelime</a> title etiketi resim gibi meteryaller de bağlantı verdiğinizde arama motorlarının ve kullanıcıların bağlantının neyle ilgili olduğunu anlamasına yarar. Title kullanıcılar için mause ile üzerine gidildiğinde ortaya çıkar.

Zararlı bağlantılar nedir?

Zararlı bağlantılar rakipleriniz veya istenmeyerek bilinçsiz bir şekilde sitenize verilen bağlantı türüdür. Zararlı bağlantılar sitenizin arama motorları tarafından sıralama kaybetmenize ve filtreye düşmenize neden olur. Bu yüzden zararlı bağlantıları tespit edip onlardan kurtulmalısınız.

Zararlı Bağlantılar Nasıl Tespit Edilir?

Zararlı bağlantıları Google Search Console veya çeşitli SEO araçları ile tespit edebilirsiniz. Zararlı bağlantılar genelde;

Farklı sitelerden sitenize aşırı link çıkışı,

Otoritesiz sitelerden gelen bağlantılar,

Sitenizle alakasız olan bağlantılar,

Aynı tarihlerde gelen fazla bağlantılar gibi birçok kritere dikkat ederek zararlı bağlantıları reddedebilirsiniz. Detaylar için zararlı bağlantıların tespiti ve reddedilmesi adlı blog yazımızı inceleyebilirsiniz.

Hangi Sitelerden Backlink Almalısınız?

Önceliğiniz her zaman hiti yüksek otoritesi güçlü siteleri tercih etmelisiniz. Alacağınız backlink birde sitenizle alakalı bir sektör ise tadından yenmez. Sitelerin otoritelerini kontrol etmek için moz, ahrefs, alexa gibi araçları kullanabilirsiniz. Piyasada en çok kullanılan ücretsiz araç moz’dur. Alacağınız backlinklerin her zaman kalıcı olmasına özen göstermeye çalışın. Backlink aldığınız sitede ve sayfa da aşırı fazla footer link varsa arkanıza bakmadan uzaklaşın. Footer linklerin 3 den fazla olan sitelerden uzak durmanızı öneririm.

Doğal Backlink

Ücretli backlinkler Google politakalarına uymadığı için backlink ile yükselmek istiyorsanız aldığınız backlinklerin doğal olması gerekli, aksi taktirde google gelen backlinklerin doğal olmadığını tespit ederse yükselme yerine geriye doğru gidersiniz.

Doğal Backlink Nasıl Alınır?

Backlink alırlen benzer ve varyasyonlu anahtar kelimeler kullanarak backlink almalısınız. Ara sıra farklı anahtar kelimeler veya direk url adresleri ile backlink alarak doğal gözükmelisiniz. Bir yandan sitenizi Sosyal medya platfromları, sözlük siteleri, forum siteleri gibi yerlere kayıt olarak web sitenizi tanıtın, backlink aldığınız sitenin otoriter olduğunu önce analiz edin sonra backlink alın. Otoriter sitelerden backlinkler alarak istemiş olduğunuz anahtar kelimelerde yükselme sağlayabilirsiniz.

 

www.adraergun.com, adraergun.com, ardaergun, adraergun, arda ergun, adra ergun, adra.ergun, web tasarım, grafik tasarım, seo, adwords.