Doğal Backlink nedir?

Doğal linkler, siz online dünyada her ne yapıyorsanız yapmaya devam ederken süreç içerisine kendiliğinden oluşan linklerdir. Doğal backlink aynı zamanda organik backlink olarak da bilinir. Bu linkler ilgisiz ve alakasız içeriklerinize “dikkatlice” itelemeye çalıştığınız, ödeme yaptığınız, sattığınız ya da yapay olarak elde ettiğiniz linklerden kesinlikle değildir.

İşin aslı şu ki doğal backlinklerinizin “doğal” görünmeleri için herhangi bir çaba göstermenize gerek yok; onlar hali hazırda size organik olarak kendiliğinden gelen linklerdir ve bu yüzden de Google onları doğal olarak algılayacaktır. Bununla birlikte doğal backlink elde etmek ve Google’ın gözüne girmek için belli başlı doğal backlink elde etme yöntemleri de yok değil. Şimdi sizinle doğal backlink kaynakları ve backlink elde etme teknikleri başta olmak üzere doğal backlink ile ilgili bilmeniz gereken her şeyi paylaşacağım.

Doğal Backlink Nasıl Kazanılır?

SEO sıralamalarınızda sabit bir büyüme yaratarak ortalığı karıştırmayı deneyin.

Hangimiz güzel bir kavga izlemeyi sevmez ki? Hele ki bu sosyal medyada ya da blog yorumlarında meydana geliyorsa tadından yenmez! Ünlü simalar çoğu zaman isimlerinin manşetlerden düşmemesi için bu yegane taktiğe başvuruyor; tabii çok azının bunu bir pazarlama taktiği amacıyla yaptığını kabul ettiğini de söylemek gerek. Bir gözünüz mutlaka sektörünüzdeki trend ve güncel haberler üzerinde olsun. Başkalarının tutkuyla savunduğu bir konu üzerine de yoğunlaşabilir ve kendi görüşlerinizi bildirebilirsiniz. Sonrasında tek yapmanız gereken geriye yaslanmak ve doğal backlink sürecinin oluşmasını beklemek. Bu sayede web siteniz giderek daha fazla Google otoritesine sahip olacak ve yavaş yavaş SEO sıralamalarınızın da artmaya başladığını göreceksiniz. Unutmamanız gerekir ki bu süreç tek seferlik bir hamle değil; bu stratejiden fayda elde etmek için bu yönde uzun vade bir SEO çalışması yürütmeniz gerekir.

Yeni bulgular ya da son dakika haberler ile ilgili postlar yayınlayın.

Eğer yeni bir araştırma üzerinde çalışıyorsanız ya da sektörünüzle ilgili özel bilgiye sahipseniz emin olun insanlar bunu duymak, bilmek ve diğer insanlarla paylaşmak isteyecektir, zira bu onları sektörde havalı ve bilgili gösterecektir. Bu aynı zamanda size güvenilir bir ün sağlayarak nihayetinde muazzam bir müşteri potansiyeli getirebilir.

Bu işe girişmeden önce sahip olduğunuz bilginin gerçekten kanıtlanmış ve sağlam olduğundan emin olmanız gerekiyor. Bu süreçte en son isteyeceğiniz şey yanlış ya da hatalı bilgi üzerinden backlink elde etmek olacaktır. Kendiniz son dakika bir haber üretemiyorsanız, sektör ile ilgili güncel bir son dakika haberine referans verebileceğiniz benzersiz bir bakış açısı bulun ve onun üzerine gidin. Bu taktik de arama motoru sonuç sayfalarındaki aramalarınıza olumlu etki yapacak ve sitenize birçok kaliteli linkin backlink olarak gelmesini sağlayacaktır.

Arama motoru sayfa sonuçlarındaki yerinizi iyileştirmek için ücretsiz bir rapor ya da araç oluşturun.

İçinde bulunduğumuz gelişmiş dijital pazarlama çağı göz önünde bulundurulduğunda bazı kesimlerin hala e-mail listesine kayıt olma koşuluyla ücretsiz araçlar sunuyor olması şaşırtıcı oluyor. İşin aslı şu ki öyle ya da böyle “ücretsiz” ya da “bedava” kelimesinin büyüsü burada da etkinliğini gösteriyor. İnsanlar ücretsiz şeylere adeta tapıyor. Bu günlerde ücretsiz uygulamalar, ücretsiz indirmeler, ücretsiz verimlilik araçları ve ücretsiz yazdırılabilir metinler gibi pek çok etmen internet kullanıcısı tarafından adeta kucaklanarak karşılanıyor. Bununla birlikte sunduğunuz ücretsiz hizmetleri kullananları bu hizmeti yaymaya ve değerlendirmeye teşvik etmek de siteniz veya işletmeniz çerçevesindeki etkileşimi artırarak dolaylı yoldan doğal backlink elde etmenize vesile oluyor.

Bu taktiği uygulamadan önce öncelikle yanlış teklifin sizin için olumsuz sonuçlar doğuracağını bilmeniz gerekir. Yanlış bir pazarlama sonucunda beklentinizden çok daha az kişi üye listenize üye olur ya da o listede kalıcı olarak kalır. Bu nedenle de ilk etapta bu stratejiyi uygulamadan önce mini bir test kampanyası yürütmeli ve birkaç hafta bekleyip sonuçları takip etmelisiniz. Mesela “Üye listesine kayıt olan ilk 20 kişi X ücretsiz aracına sahip olacaktır” benzeri bir kampanya olabilir. Eğer işler tahmin ettiğiniz gibi gider ve ürününüz elle tutulur sonuçlar alırsa daha da agresifleşerek sınırlanırınızı zorlayabilirsiniz. Böylece webdeki olumlu geri bildirimleriniz çoğalacak ve insanlar bu aracınızı keşfetme yoluna girecektir. Bu da ücretsiz bir araç aracılığıyla kazanılmış bol bol doğal backlink demek.

Doğal linklerde meydana gelen değişimleri sürekli olarak takip edin.

Doğal backlink çalışmalarınızın gerçekten işe yarayıp yaramadığını kestirebilmeniz için kesinlikle ama kesinlikle kendi ilerlemenizi ve sürecinizi takip etmeniz ve değerlendirmeniz gerekiyor. Açıkçası bu adımı pek çok blogger ve SEO uzmanı atlıyor diyebilirim. SEO hizmeti veren uzmanlar her şeyi doğru yapmak üzerine öyle yoğunlaşıyor ve konsantre oluyor ki bu tip ufak tefek adımları gerçekten de es geçebiliyorlar.

Ahrefs, Alexa ve Open Site Explorer gibi araçlardan faydalanarak sitenize kaç linkin bağlandığını ve bu sitelerin ne ile ilgili olduğunu kolaylıkla tespit edebilirsiniz. Bu araçlar aynı zamanda rakiplerinize gelen doğal backlinkleri takip etmenin de güzel bir yolu. Kim bilir? belki rakibiniz otoritesi ve güvenirliliği oldukça yüksek bir siteden bir backlink almıştır, siz de bu oyuna dahil olmak istersiniz, olamaz mı?

Link karşılığında link isteyin.

Bu her ne kadar kulağa pek “doğal” gelmese de aslında temel olarak burada el değiştiren tek şey linkler oluyor. Her iki taraf da ortaklaşa anlaşır ve bu değiş-tokuştaki faydayı fark edebilirse bunu yapmanın hiçbir sakıncası yoktur diye düşünüyorum.

Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, aldığınız ve yaptığınız taleplerde çok dikkatli olmanız ve her bir talebi dikkatlice gözden geçirmeniz gerektiğidir. Link alışverişinin olabildiğince doğal görünmesi için link verdiğiniz ya da aldığınız sitelerin sizin siteniz ile olabildiğince bağlantılı ve alakalı olması gerekir. Bu alışverişe ilgi duyacak bloggerlar ve web site sahiplerine aşağıdaki fikirleri kullanarak ulaşabilirsiniz:

Bir link festivali başlatın: Başka bir blogger’ın websitesini tanıttığınız bir zaman dilimi oluşturun. O zaman diliminde de onlar sizin sitenizi tanıtsın. Ne kadar çok katılımcı olursa o kadar büyük bir link ağı kurmuş olursunuz.

Ziyaretçi blogu oluşturun: Sitenize ziyaretçi bloggerler davet edin ve biyografi kısımlarında kendi bloglarının linkini vermelerine izin verin. Bunun karşılığında da siz onların blogundan kendi sitenize bir link talep edin. Ziyaretçi bloggerlığı aslında uzun zamandır başarılı bir backlink stratejisi olarak biliniyor; sitenizle alaka düzeyi yüksek olan bloggerlar bulmak da o kadar zor değil.

Ürün değerlendirmeleri yapın: Özellikle ücretsiz olan ürün değerlendirmeleri hem müşteriler, hem de tedarikçiler aşısından oldukça yararlıdır. Bir ürünü değerlendirmek ve puanlandırmak tamamen doğal bir çok backlink ile ödüllendirilmenize yardımcı olabilir.

Başka bloglarda ve forumlarda boy gösterin: Başkalarının blog ve forumlarında yorumlar bırakmak ve sorular sormak onlarla etkileşime girmenize yardımcı olmakla kalmaz, onlarla aynı zamanda bir ilişki kurmanıza olanak sağlayarak başka yerlerde de online varlığınızı pekiştirmenize zemin oluşturur.

Günün, haftanın ya da ayın favori bloglarını yeniden bloglayın.

Diğer bloggerların işlerini içeren liste benzeri bloglar oluşturarak listede bulunan bloggerlardan teşekkür adına bol bol backlink alma ihtimaliniz çok yüksek. Burada kimi seçtiğiniz ile ilgili samimi ve gerçekçi olmanız gerekiyor. Ünlü bloggerlardan ve fenomenlerden de yardım istemekten çekinmeyin. Unutmayın ki onlar da doğal backlink arayan birer insan!

Her daim görsel eklemenin bir yolunu bulun.

Bu maddenin önemi aslında günümüz okuyucu ve takipçilerinin yeteri kadar anlaşılamıyor olmasından kaynaklanıyor. Herhangi bir yerinde en az 1 görsel bulunan bir sayfanın hiç görsel bulunmayan bir sayfaya göre neredeyse iki katı daha fazla trafik aldığını biliyor muydunuz? Günümüzün zamanı kısıtlı kullanıcıları içten içe güzel ve etkileyici bir görsele tav olabiliyor ve metin yerine görsel olarak sunulan bilgiyi tercih ediyorlar. Görsel kullanımı içeriğin paylaşım oranlarını katlamakla kalmaz, aynı zamanda doğal backlink elde etme ihtimalinizi artırır.

Neredeyse herkesin umrunda olan ve ilgilendiği bir konu ile ilgili postlar yayınlayın.

Evcil hayvanlar ve doğa. Gezegeni kullanmak. Flört ve ilişkiler. Çocuk güvenliği. Bunun gibi “banko” konular dünya üzerindeki neredeyse herkesin ilgisini çekebilecek konular olarak karşımıza çıkıyor. Bu nedenle de gerçek bir etki yaratabileceğiniz konular olarak bu konuları tercih etmeniz gerekiyor. Tabii tüketilmiş, milyonlarca kez işlenmiş ve artık yeni bir bakış aşısı katılamayacak konulardan da uzak durmak gerekir.

Online olduğunuz her yerde URL’nizin de olduğuna emin olun.

Sosyal medya biyografilerinizde, forum biyografilerinizde ve diğer online hesaplarınıza websitenizin ya da blogunuzun URL’sini koymadıysanız bu işi yapma konusundaki ciddiyetinizden şüphe ederim!

Tek yapmanız gereken kendinizi online dünyada araştırmak için ufak bir zaman dilimi ayırmak. URL’nizin olmadığı alanlara onu eklediğiniz takdirde işiniz tamamlanacaktır. Ne de olsa insanlar “nerede” olduğunuzu bilmeden size doğal backlink veremezler, değil mi?

Diğer bloggerlardan ve web sitesi sahiplerinden yardım isteyin.

Bunu “Bana doğal backlink verin!” diye yalvarmak olarak algılamanızı istemem. Buradaki amaç aslında onların görüşünü almak ve sitenize yorum yapmalarını sağlayabilmek. Sonrasında onların görüşlerini repost ederek onların sitelerine link verebilir, karşılığında da onlardan bir link alabilirsiniz.

Tabii burada da konu seçimi çok önemli. Gerçekten kendinizi tanımlayabileceğiniz ve tanıtabileceğiniz bir konu seçmiş olmanız gerekir; böylece gelecekte de ilgi duyabileceğiniz ve üzerinde çalışabileceğiniz bir alana yatırım yapmış olursunuz.

Muazzam ve orijinal içerikler yaratın.

Saymış olduğum başlıklardan belki de en önemlisi gerçekten eşsiz, benzersiz, faydalı ve ilham verici içerikler üretiyor olmanızdır. Okuyucuların doyamadığı, daha fazlasını okumak istediği içerik yaratmak kadar etkili ve olumlu sonuç doğuran bir çalışma daha yoktur diyebilirim. Tutku, duygu, espri anlayışı, orijinallik, alçakgönüllülük ve dürüstlük, içeriklerinizde bulunması gereken özelliklerin başında gelir. İçinde bulunduğunuz niş pazarda kendinizi öyle bir konumlandırmalısınız ki hem popüler fenomenler hem işe yeni kolları sıvayan bloggerlar sitenize ve içeriklerinize link vermek istesinler. Bununla birlikte içinde bulunduğunuz pazarda kendinizi adeta “markalaştırmak” ve kendinize has içeriklerinizle fark yaratmak da faydanıza olur, benden söylemesi.

Sizlerle paylaştığım bu başlıklar aslında doğal backlink elde etmek için kullanılan pek çok yöntemden yalnızca birkaçı. En etkili ve verimli olduğunu düşündüğüm teknikleri sizinle paylaştım. İşin en güzel kısmı ise işinize yaramayan ya da beklediğiniz sonucu vermeyen bir teknik ile karşılaştığınızda başvurabileceğiniz onlarca farklı yöntemin olması. Elle tutulur sonuçlar görmeye başladığınız bir teknik keşfettiğinizde ise o tekniği sonuna kadar kullanmaktan çekinmeyin. İşinize yarayan bir yönteme ne kadar çok başvurursanız başarı şansınız da o kadar artacaktır. Bu şekilde hiçbir zaman online varlığınızı inşa etmek için elinizde olan yaratıcı yollar tükenmeyecek, ağınız gelişecek ve dijital pazarlama dünyasındaki ilişkileriniz sağlamlaşacaktır. Tüm bu sonuçlar da beraberinde daha çok, daha kaliteli ve daha sağlam doğal backlink getirecektir.

 

www.adraergun.com, adraergun.com, ardaergun, adraergun, arda ergun, adra ergun, adra.ergun, web tasarım, grafik tasarım, seo, adwords.