Sizlere bu yazımızda Sosyal medyanın SEO çalışmaları üzerinden etkisinden bahsetmeye çalışacağım. SEO çalışmalarında aslında ziyaretçi gelebilecek tüm kaynaklar önemlidir, bu yüzden en çok ziyaretçi yönlendirmesi yapan sosyal medya platformları olduğu için SEO çalışmaları için sosyal medya büyük önem taşımaktadır. SEO çalışmaları bir bütün olduğu için sosyal medyada olmazsa olmazlardandır. Sizlere SEO çalışmalarında bu aralar herkesin  dilinde dolaşan Sosyal imlemelerden bahsetmek istiyorum.

Sosyal İmleme

Sosyal imleme bir linkin diğer adıyla bağlantının sosyal medya platformlarında paylaşılmasına verilen isime denir. Peki bunun faydaları bize ne olur? Sosyal imleme yaparken hem sitemize ziyaretçi kazanır hem de SEO için önemli bir kriterdir. Peki Neden? Google bir sitedeki içeriğin hangi sosyal medya platformlarında paylaşıldığı ve bu sosyal medya platformlarından ne kadar ziyaretçi geldiğini ayırt edebilmektedir. Bu yüzden sosyal imleme yaptığınız bağlantılar rakiplerinize oranla fazla ise daha iyi sıralar elde edebilirsiniz. Bu yüzden önem verdiğiniz bağlantıları sosyal medya ağlarında paylaşmanız SEO açısından önemlidir.

 

Arama motorları için hangi platformlarda paylaşım yapmalısınız?

Aslında ziyaretçi çekebilecek tüm platformlarda bağlantı adreslerinizi paylaşmanız sizin için yararlı olacaktır, ama domain otoritenizi arttırmak için başlıca;

Facebook, Twitter, Linkedin, Pinterest, Filickr, Google Plus,Reddit, Medium

gibi platformlarında imleme yapmanız SEO açısından daha çok yararlı olacaktır. Kaynaklar çoğaltılabilir lakin en çok bilinen ve kullanılan kaynaklar aslında bunlardır. Nedeni ise bu platformlardan gelen bağlantıları arama motorları referans link olarak görmektedir. Her ne kadar gelen bağlantılar nofollow gibi etiketlerle gelmiş olsada hiç olmayan rakibinize göre size üstünlük sağlayacaktır.

Sosyal İmleme Nasıl Yapılır?

Diyelim ki bir web siteniz var ve bu web site adresiniz abc.com web site adresinizi yani abc.com tüm sosyal medya platformlarında paylaşım yapmalısınız. Yaptığınız paylaşımlar özgün olursa size daha çok fayda sağlar. Örnek facebook gönderi paylaş da bağlantı adresinizi yapıştırırsanız sitenizde bulunan açıklamayı gösterir, siz paylaşım açıklamasına da özgün bir yazı girerseniz sizin için daha faydalı olacaktır.

Not: Sosyal medyada paylaştığınız içerikler ne kadar çok diğer kullanıcılar tarafından paylaşılırsa SEO için o kadar çok fayda sağlayacaktır.

 

www.adraergun.com, adraergun.com, ardaergun, adraergun, arda ergun, adra ergun, adra.ergun, web tasarım, grafik tasarım, seo, adwords.