Merhabalar arkadaşlar bugün sizlere çoğu wordpress kullanıcısının aradığı ve işine yarayacak bir gizlilik eklentisi paylaşacağım. Bu eklenti başlıca ne işe yarıyor derseniz;

WordPress kaynak kodları gizleme yani değiştirme,

WordPress tema ismi gizleme ve değiştirme,

Wp-İncludes dosya isimlerini değiştirme,

Wp-Content dosya isimlerini değiştirme,

Plugins dosya isimleri ve yüklü olan eklenti isimlerini değiştirme,

Wp-admin giriş değiştirme,

gibi birçok özelliği bulunmaktadır.

Bazı arkadaşlar her ne kadar tema yapımcısının bilgilerinin değiştirmenin etik olmadığını düşünse de bazı wordpress tema düzenleyicilerin bu temaların isimlerinin gizli olmasının ve başkaları tarafından bilinmemesi ister.

Çoğunuz zaten forumlardan veya başka kaynaklardan tema dosyasından .css dosyasında tema ismini değiştirmesini biliyorsunuzdur.

Bilmeyenler için (Cpanel veya ftp ile dosyalarınızda /css/style.css editleyerek tema bilgilerini css dosyanızdan değiştirebilirsiniz.)

Benim bu temada en çok işime yarayan özellik ise tema ismini kaynak koddan değiştirilmesi ve CSS açıklamalarının gizlenmesi olmuştur.

Dosya kaynak yolundan tema dosya ismini değiştirerek tema ismini değiştirebilirsiniz lakin bazı temalarda soruna yol açıyor.

Gelelim Eklenti Bilgilerine:

Eklenti Adı: WP Hide & Security Enhancer wp hide diye yazarsanız çıkıyor.

Fazla detaya inmeyeceğim arkadaşlar zaten eklenti basit dosya isimlerinin yerine gelmesi istediğiniz isimleri yazıyorsunuz kaydediyorsunuz. Ana görünümü resimdeki gibidir.

1-2 önemli karşılaştığım problemlerden bahsedeyim eğer tema eklentilerini yani plugins ismini değiştirirseniz bazı Visual Composer eklentisi çalışmayabiliyor bazı eklentilerdede sorun çıkabilir anlamına geliyor. Eğer eklenti dosya ismini değiştirdiğinizde bir sorun çıkıyorsa wordpress eklentilerinizde, orjinal bırakın aksi halde çalışmayabilir. Birde wp-admin değiştirmek istediğinizde WP Hide seçenekleri WP-Admin seçeneklerinden aşağıdaki örnekteki gibi yapmalısınız. Son olarak css kaynak kodlarınızda yeşil yazıyla açıklama kodları yazıyorsa eklenti ayarlarından css bölümünden uyarıdaki seçeneği aktif ederseniz açıklama yazıları kalkıyor.

 

Sormak istediklerinizi iletişim bölümünden sorabilirsiniz elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışırım. Birde eklenti işinize yaradıysa değerli görüşlerinizi yazarsanız sevinirim.

www.adraergun.com, adraergun.com, ardaergun, adraergun, arda ergun, adra ergun, adra.ergun, web tasarım, grafik tasarım, seo, adwords.