Sizlere bu yazımızda sitenizde zararlı bağlantıların tespiti ve bu bağlantıları nasıl Google üzerinden reddedileceği hakkında bilgiler paylaşacağım. Öncelikle zararlı bağlantı nedir bundan bahsedelim. Zararlı bağlantılar art niyetli kişiler veya SEO çalışmalarında deneyimsiz kişiler tarafından sitenize verilen bağlantılardır. Zararlı bağlantılar mevcut web sitenizin anahtar kelimelerde sıra kaybı veya sandbox düşüp sitenizin arama motorlarından silinmesine neden olabilir. Eğer yakın bir zamanda sıralama kaybı yaşadıysanız bunun nedeni zararlı bağlantılar veya Google algoritma güncellenmesinden kaynaklanabilir.

Zararlı Bağlantılar Nasıl Tespit Edilir?

Öncelikle sitenize gelen bağlantıları Google Search Console veya Ahrefs, Moz gibi profesyonel araçlar kullanarak sitenize gelen bağlantıları bulabilirsiniz. Sitenize gelen bağlantıları analiz edip zararlı bağlantıları tespit ettikten sonra engellemelisiniz. Zararlı bağlantıları tespit etmenin birçok kriteri vardır. Bu kriterler başlıca;

Otoritesi düşük bağlantılar,

İçerikle alakasız bağlantılar,

Link çıkışları çok fazla olan bağlantılar,

gibi birçok kriter göz önünde bulundurarak zarar bağlantılar tespit edilebilir.

Zararlı Bağlantılar Nasıl Reddedilir?

Zararlı bağlantıları Google arama motoru için Google Search Console kullanarak engelleyebilirsiniz. Öncelikle bulmuş olduğunuz zararlı bağlantıları bir metin defterine kayıt edin. Bağlantıları reddederken bir domainden gelen tüm bağlantıları reddetmek için başına “domain:” koyun örnek; domain:siteadi.com şeklinde olmalıdır. Her bir bağlantıyı ayrı ayrı engellemek için ise her satıra bir url ve domain olacak şekilde ekleyip kaydedin.

# example.com çoğu bağlantıyı kaldırdı ancak bunları atladı
http://spam.example.com/stuff/comments.html
http://spam.example.com/stuff/paid-links.html
# shadyseo.com sitesinin sahibi ile bağlantıları kaldırması
# için 7.1.2012 tarihinde iletişime geçildi ancak yanıt alınamadı
domain:shadyseo.com

Daha sonrasında Google zararlı bağlantı reddetme sayfasına gidip oluşturduğunuz metin yükleyebilirsiniz. Engellediğiniz bağlantılar Google tarafından anlık olarak maalesef engellenmemektedir. Belli bir süre geçmesi gerekmektedir.

 

www.adraergun.com, adraergun.com, ardaergun, adraergun, arda ergun, adra ergun, adra.ergun, web tasarım, grafik tasarım, seo, adwords.