Sizlere bu yazımızda SEO uzmanı nasıl olunur? konusu hakkında kendi bilgi ve deneyimlere dayanarak bilgiler vermeye çalışacağım. Öncelikler kısaca SEO Uzmanı kimdir, ne iş yapar? gibi soruları yanıtlayalım. SEO Uzmanı çalıştığı marka, firma veya ajansta sorumlu olduğu web sitelerini arama sonuçlarında anahtar kelimelerde üst sıralara çıkarmaya yönelik yaptığı çalışmalara SEO çalışması adı verilir. SEO çalışmasının amacı mevcut web sitesinin organik trafiği arttırmak ve bu trafiği satışa çevirmek hedeflenir. Tüm bu süreci yöneten kişiye SEO Uzmanı denir. Daha fazla detay için SEO Uzmanı sayfamıza bakabilirsiniz.

SEO Uzmanı Olmak İçin Nereden Başlamalıyım?

SEO uzmanı olmak için öncelikle bolca araştırma yapmalısınız. Bu araştırmalarınız doğru kaynaklar olmalı, aksi halde verim almanız pek mümkün olmaz. Eğer yabancı kaynaklardan faydalanabilirseniz sizin için bu süreç çok daha kolay olacaktır. Türkçe makalelerin çoğu SEO konusunda yanlış veya eski bilgiler içermekte, bu yüzden yabancı kaynaklarla başlamanız en doğrusu olacağını kanaatindeyim. 1-2 örnek vermem gerekirse Ahrefs, Moz gibi SEO araçlarının blogların da güncel bilgiler yer alabiliyor.

Araştırmalarınızı yaptınız peki sıra geldi uygulamaya.  SEO Uzmanlığına başlamış arkadaşların yaptığın en büyük hata araştırmaları yaptıktan sonra bu araştırmalar üzerine başkasının web sitesine SEO çalışması yapmaya kalkmasıdır. Buda genellikle agresif bir çalışma olduğundan siteyi penaltı veya filtreye sokma ihtimali yüksektir. Bu yüzden başkasının web sitesine SEO çalışması yapmadan önce kendiniz bir web site açıp bu web site üzerinden geliştirmeniz daha mantıklı gözükmektedir. Hiç bir blog kesin bir bilgi içeremez çünkü Google algoritmalarını açıklamaz sadece tahmin ve deneyimlerinden bahseder. Bu yüzden yaptığınız çalışmanın %100 başarılı olacağı yönünde bir garanti yoktur. Bu yüzden araştırmalarınızı bir web sitesi açıp deneme yanılma yöntemi ile çalışma yapmak daha verimli olacaktır. SEO uzmanıyım deyip yaptığı çalışmalardan siteyi filtreye sokan çok insan vardır.

SEO Uzmanı Maaşları Ne Kadardır?

Bu tamamen asında sizin deneyim, tecrübe ve referanslarına göre değişiklik göstermektedir. Lakin bir SEO Uzmanı maaşı 8 ile 15 bin arası değişiklik gösterebilmektedir. Sizin kendinizi firmaya nasıl pazarladığınız önemli bir husustur. Hangi ilde olduğunuzda önemli bir kriterdir.

 

www.adraergun.com, adraergun.com, ardaergun, adraergun, arda ergun, adra ergun, adra.ergun, web tasarım, grafik tasarım, seo, adwords.